Project Description

KÚPALISKO ZELENÁ ŽABA, TRENČIANSKE TEPLICE

Architekt: Bohuslav Fuchs
projekt: 1935
realizácia: 1937

Národná kultúrna pamiatka.

Kúpalisko je organicky stvárnená zrelá funkcionalistická architektúra s citlivým vzťahom k okolitej prírode. Je to jedno z najlepších diel architekta Bohuslava Fuchsa. Postavili ho v druhej polovici tridsiatych rokov (1937), v čase rozmachu termálnych kúpeľov Trenčianske Teplice, na južnom svahu nad kúpeľným mestečkom. Bohuslav Fuchs pri tomto projekte venoval veľkú pozornosť obohateniu dovtedy strohého sveta funkcionalistických tvarov. S použitím čistých a výtvarne ušľachtilých prostriedkov vytvoril dielo funkcionálne prehľadné a pritom organicky tvarované v harmónii s okolitou prírodou. Pestrá škála farieb a výber materiálov zdôrazňujú architektonickú bohatosť objektu kúpaliska. Zelená žaba patrí medzi najlepšie diela neskorého funkcionalizmu vo vtedajšom Československu a pre samého architekta to bolo jedno z jeho najmilších diel.

Kúpalisko Zelená žaba bolo zatvorené v roku 2000 po 65 rokoch nepretržitej prevádzky, čo bolo spôsobené prasknutím plaveckého bazéna. V roku 2005 sa rokovania medzi vlastníkom kúpaliska, Slovenskými liečebnými kúpeľmi, a mestom Trenčianske Teplice skončili neúspechom po tom, ako sa s mestom, ktoré ho chcelo prevziať, nedokázali dohodnúť na podmienkach.

Slovenské liečebné kúpele sa rozhodli predať kúpalisko Zelená žaba súkromnému vlastníkovi. V roku 2006 kúpila kúpalisko trenčianska spoločnosť Araver, na čele s Tepličanom Jaroslavom Závodským, ktorému sa nepodarilo získať súhlas Štátnej kúpeľnej komisie, ktorá spadá pod ministerstvo zdravotníctva, na využitie vody termálneho prameňa Sina. V roku 2009 odkúpil kúpalisko Zelená žaba český podnikateľ Ivo Valenta, šéf Holding Synot, ktorý kúpalisko zrekonštruoval a dnes je funkčné.

zelena-zaba-trencianske-teplice-6
zelena-zaba-trencianske-teplice-5
zelena-zaba-trencianske-teplice-4
zelena-zaba-trencianske-teplice-2
zelena-zaba-trencianske-teplice-3
zelena-zaba-trencianske-teplice-1