Loading...
VILA SANSSOUCI2017-12-16T18:43:22+00:00

Project Description

VILA SANSSOUCI, TRENČIANSKE TEPLICE

Architekt: Jacques Oblatt
projekt: 1931
realizácia: prvá polovica 30-tych rokov

Národná kultúrna pamiatka, momentálne slúži ako pošta.

Budovu pošty navrhol v roku 1931 u nás nie veľmi známy architekt židovského pôvodu Jaques Oblatt, ktorý pôsobil v rokoch 1919-45 najmä vo Viedni. Jeho tvorba zo začiatku storočia bola poznačená sevesiou a elektizmom a jeho názorový obrat k moderne nastal až po roku 1930. Na Slovensku okrem Trenčianskych Teplíc realizoval napríklad aj levisckú synagógu. Vo Viedni je autorom postsecesnej vily, v ktorej dnes sídli nórske veľvyslanectvo, či vily Hohe Warte.

Teplická pošta niesla od svojho vzniku niekoľko pomenovaní a prešla čiastočnou zmenou funkcie. Aj napriek tomu je dnes táto budova zachovalým príkladom funkcionalistického štýlu architektúry 30. rokov. Pôvodne hotel Sanssouci vznikol začiatkom 30. rokov na objednávku dr. Bélu Papa. Už ako hotel Luxor hostil veľkú štátnu návštevu, prezidenta Edvarda Beneša, ktorý zavítal do kúpeľného mesta v septembri 1936. Istý čas nahrádzal hotelové služby asanovaného Grandhotelu, ktorý stál na mieste dnešného LD Krym. Na prízemí sa už vtedy nachádzal poštový a telegrafný úrad.

Jeho hlavnou črtou je zdanlivo historizujúce tvaroslovie troch výrazných vertikálnych pylónov nad vstupom, pretínajúce tri rady balkónov, ktoré pôvodne na svojom vrchole zdobili vlajkoslávy. Dom dopĺňa kompozíciu drobnej uličnej architektúry za riekou Tepličkou. Pôvodné strešné terasy s drevenými pergolami sa dnes, žiaľ, už nevyužívajú. Výraznou funkcionalistickou figúrou domu je polkruhové zakončenie haly so schodiskom, ktoré dnes prepája dve podlažia pošty.

vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-7
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-1
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-2
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-6
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-9
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-5
vila-sanssouci-posta-trencianske-teplice-4