Project Description

MOST SNP, BRATISLAVA

Architekti: Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň
začiatok výstavby: 1967
odovzdanie: 1972

V šesťdesiatych rokoch 20-teho storočia bola vyhlásená medzinárodná architeknonická súťaž na stavbu mosta cer rieku Dunaj, ktorý by spájal bratislavské Staré Mesto s vtedy už oficiálne mestskou časťou Petržalka, kte bola plánovaná a neskôr aj uskutočnená bytová výstavba obrovských rozmerov. Nakoniec uskutočnený návrh architektov Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa a inžinierov Arpáda Tesára a Jozefa Zvaru skončil v súťaži až na štvrtom mieste, ale z ekonomických dôvodov sa víťazný návrh (ako zrejme aj druhý a tretí v poradí) rozhodli nezrealizovať, zelenú dostal práve tento projekt.

Most začala stavať spoločnosť Doprastav Bratislava v spolupráci s Hutnými montážami Ostrava v roku 1967 a dopravnému napojeniu mosta padla za obeť značná časť bratislavského podhradia, ako aj historicky významná židovská synagóga, čo je dodnes kritizované. Do užívania bol odovzdaný 26. augusta 1972 ako jednopylónový, oceľový, cestný, závesný most vejárového typu s celkovou dĺžkou 403,8 metra, šírkou 21 metrov, výškou od základov k vrcholu 95 metrov a hmotnosťou 7 537 ton. Výška pylóna je 84,6 metra a na jeho vrchole bola umiestnená kopula, ktorá aj dnes slúži ako reštaurácia. Kopula má priemer 32 metrov a na jej streche je umiestnená vyhliadka pre turistov, ktorí sa nechcú kochať výhľadom na Bratislavu z pohodlia reštaurácie UFO.

Most SNP slúži pre cestnú dopravu, má dve dvojprúdové vozovky pre autá a pod nimi je z obidvoch strán chodník pre peších a cyklistov. Most patrí do asociácie World Federation of Great Towers.

most-snp-bratislava-1
most-snp-bratislava-5
most-snp-bratislava-10
most-snp-bratislava-11
most-snp-bratislava-8
most-snp-bratislava-4
most-snp-bratislava-7
most-snp-bratislava-2
most-snp-bratislava-13
most-snp-bratislava-9
most-snp-bratislava-12
most-snp-bratislava-6